O čerstvom vzduchu a duševnom zdraví

Od rána som sa nezastavila. Zabaviť Dieťa č.2, lebo staršia ešte spí. Potom prinútiť obe prezliecť sa, umyť si zuby, očesať sa a šup dole. Muž mal včera meniny a sľúbila som mu ráno koláčik, na ktorý mal večer chuť. Upiecť koláčik, odpratať riady, odháňať Deti od príliš horúceho koláča. Oprať, vysušiť a poskladať dve práčky. Len čo sa otočím, niekto rozleje po celej obývačke vodu. Uvariť obed. Do toho sa neustále ozýva: “Mamííí, ona ma kopla!” “Paui bukua!” Robiť rozhodcu, fúkať bobo. Navyše má Dieťa č.2 ešte stále mentálny blok s vyprázdňovaním, takže každé 3 minúty s veľkým plačom kričí “KAKO” a pýta sa hopa. Na ruky, dole, na ruky, dole.

Dúfala som, že aspoň počas poobedného spánku si vydýchnem, ale kdeže. Dali sme čípok a Dieťa sa síce vykakalo, ale asi nie dostatočne. S obrovitánskym plačom sa zobudilo a nie a nie ju utíšiť. Nakoniec som ju preložila ku mne do postele a za veľkého mojkania zaspala znova. Keď som sa po hodnej chvíli odvážila otočiť, prebrala sa. Koniec spánku, začína ďalšia šichta. Bolí ma hlava a už teraz som ohučaná. Nepočujem si vlastné myšlienky.

Medzičasom Dieťa č.1 stihlo zjesť 4 jogurty a “rozmrazilo” si hrášok. Všade je bordel, stôl dolepený od jogurtu a hrach rozsypaný po kuchyni. Aaaaaaargh! Už sa nedokážem ovládať. Kričím, hromžím, nadávam. 

A DOSŤ! Ak ešte chvíľu ostaneme doma, asi sa zbláznim. Obliekam potomstvo aj seba a vyrážame do parku. Cestou ešte stihneme vyniesť smeti. Stojíme pri každom kamienku a stromčeku, ale už je mi to jedno. Som na čerstvom vzduchu. Po dvoch hodinách zaháňam stádočko nazad domov. Pripraviť večeru, uložiť Dieťa č.2.

Ako toto píšem, Dieťa č.1 prichádza za mnou celé modré a pýta si utierky. Rozpatlala po dlážke akrylovú farbu. Snažila sa to zachrániť tým, že to obliala vodou, takže teraz máme modrú vydutú podlahu. Keby som predtým nebola na čerstvom vzduchu, asi ma dnes už definitívne porazí.

Takto len rezignovane drhnem dlážku, periem plyšového slona, ktorý tiež schytal zásah modrou bombou a v hlave mi znie čvirikanie vtáčikov. Buď som sa už naozaj zbláznila, alebo ten pohyb a čerstvý vzduch naozaj pomáha.

Chvalabohu, že zajtra začínam zas trénovať.


Comments

7 responses to “O čerstvom vzduchu a duševnom zdraví”

 1. Čaro čerstvého vzduchu poznám aj u mňa. Nevieš či lieči aj rozbité matky, ktoré sa rozhodli ponocovať do tretej do rána?

  Máš môj obdiv ale, lebo hardcore lvl, na ktorom hráš svoj život ty je iba pre profíkov. Ja volím pohodlný život v polobordeli s nálepkami po podlahe a akrylovými farbami akurát tak v obchodoch s umeleckými potrebami, okolo ktorých chodíme.

  1. Evita Klimo Avatar
   Evita Klimo

   Určite lieči, ale musíš si to správne načasovať. Nesmie to byť príliš dlhé a namáhavé, aby ťa nevyplo na zvyšok dňa. A ty mi pls poraď, akú bundu nosíš na tieto výpravy. Odkedy sa deti šuchcú a ja nemôžem nahodiť aspoň aké-také tempíčko, v tomto anglickom počasí mrznem…

   Akrylky mi čorkla z ateliéru, potvorka. Tiež som ich mala pre istotu schované, odkedy ich objavila prvýkrát a zrazu malo každé pyžamo, legíny aj šaty nejaký nevyprateľný farebný fľak. Asi som ich zle schovala 😀 Nálepky máme tiež všade a myká mi okom, keď to vidím, ale človek si musí vyberať svoje boje. Akurát v ostatnej dobe si tie boje nejak vyberajú mňa a ja sa len zbadám, že aha, zas som v aréne. Ten hardcore level nie je zas tak úplne zámerný :-DDD

 2. Ja vrstvím a potom obliekam a vyzliekam podľa potreby. Ale osobne máme rada Craghoppers značku.

  Inak, rozbitá matka strávila polku dňa vonku (skvelé) a polku dňa varením a upratovaním kuchyne (menej skvelé ale chutné). Výsledok? Obývačka je komplet pokreslena magickými ceruzkami. Viem čo budeme upratovať zajtra poobede.

  Mne stačilo, keď si požičal moje fixky….akryl by som asi rozdychavala ťažko. Tie hardcore levely si akosi nájdu správnych hráčov, keď sú na nich ready ci sa im to páči alebo nie.

  1. Evita Klimo Avatar
   Evita Klimo

   Ďakujem za tip, tú značku nepoznám. Už len nájsť nejaký obchod, kde si to budem môcť aj vyskúšať, na tú moju nekonfekčnú postavu sadne máločo. Už to vidím, že kým niečo nájdem, prídu zas horúčavy a odložím to o rok, “keď budem chudšia”.

   Rozbitá matka si vybrala skvelé výzvy do dňa 😀 A čo dobrého si varila? My sme večer robili domácu pizzu a dopadlo to tak, že si to vyslúžilo samostatnú novú sekciu na stránke a možno z toho bude nakoniec tiež kniha :-DDD Rýchla domáca pizza

   Odomkla som nový hardcore level 😀

 3. Umieram z teba. Ten recept je stobodovy. A teraz ako ho čítam tak sa snažím nesmiat. Dnes sme robili domácu pizzu s mladým pánskom my dvaja. Pozitíva – mladému zjavne chutia olivy plnené cesnakom. Negatíva – viď tvoj recept keď to príde na pomahanie. Som zvedavá kde všade stihol ešte popchat kúsky cesta, keď som sa nepozerala.

  V deň rozbitej matky som robila improvizovany cottage pie a la co dům dal. Chuťovo bol dobrý a vesmíru ďakujem, že som zminula zabudla alobal naspodu trúby, lebo mi tá svinucha cottagepieova prebublala von. Takto som len vyhodila alobal a nemusela čistiť trúbu.

  1. Musela som si vygoogliť, čo to je cottage pie, ale ak tomu dobre rozumiem, tak v podstate zemiakové lasagne? Celkom ma to zaujalo. Ja som dnes dostala jedálniček od výživárky, tak som celkom napichaná na varenie. Akurát si ma celkom vystrašila s tým pchaním kúskov cesta kade-tade, na toto riziko som zatiaľ vôbec nemyslela! 😮

   Inak to je super, že mladý pánko má také rozvinuté chuťové poháriky. My musíme stále točiť len margheritu s kukuricou. Nikdy som si nemyslela, že budem mať plné zuby pizze, ale dochádzam do štádia, že radšej budem hladná ako zas margheritu 😀

 4. Ja som svoj cottage pie volala shepherd’s pie ale to ma môj chlap sfukol, že to používam nesprávne mäso. Ale hej, je to také zemiakové lasagne. A nedaj sa pomýliť tou priazňou k olivam. Mladý panko jedol iba olivy, pizze sa ani nechytil. A my točíme Bolognese pasta a tieto zemiakové lasagne lebo mladý iné aké hovädzie mleté mäso skrátka nezje. Aj to sa preje a je jedno jak dobré mi to pride.

  Dúfam, že k jedálničku od vyzivarky pribudnú aj nejaké receptove posty. 🤞

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *