Rýchla domáca pizza

Aj vy máte doma nejedákov, ktorí dookola točia tie isté jedlá? Rýchlou domácou pizzou si ich hladné brušká a vyberavé jazýčky určite získate. Poďme teda hneď na to. Ešte sa cestou zdržíme dosť.

Ingrediencie na 4 veľké pizze alebo 6 menších:

 • 800 ml hladkej múky (áno, dobre čítate, mililitrov. Recept som pajcla z ikeáckej kuchárky pre deti a aj mňa to rozčúlilo, že to nevedia dať normálne v gramoch)
 • 4 čajové lyžičky kypriaceho prášku
 • 300 ml mlieka
 • 3 lyžice olivového oleja
 • 1 čajová lyžička soli

Doba prípravy: 2 hodiny
Doba pečenia: cca 15 minút

Postup:

 1. Nachystáme si veľkú nádobu, v ktorej budeme miešať všetky ingrediencie. Po 20-minútovom prehľadávaní všetkých kuchynských šuflíkov a šomraní na deti, ktoré si vždy zoberú dospelácke riady na hranie a potom ich založia bohviekam, si spomenieme, že hľadaná nádoba je v umývačke.
 2. Skontrolujeme riad v umývačke, lebo si už vôbec nie sme istí, či sme ju stihli pred odchodom z domu zapnúť. Ak je riad čistý, vyložíme umývačku pre prípad, že by sa v nej nachádzalo ešte niečo potrebné. Aj tak ju budeme mať za chvíľu zase čím zaplniť. Pokiaľ riad čistý nebol, vyberáme potrebné veci a umyjeme ich ručne za rytmických zvukov tentokrát už naozaj spustenej umývačky.
 3. Nachystáme si na kuchynskú linku všetky potrebné ingrediencie. Ale predtým tú kuchynskú linku ešte pre istotu pretrieme, lebo zas je niečím zapatlaná.
 4. Upravíme si recept na polovičnú dávku, lebo pri chystaní ingrediencií zistíme, že máme doma málo múky.
 5. Necháme deti merať, vážiť a sypať ingrediencie do nachystanej nádoby. Najskôr zmiešame múku, kypriaci prášok a soľ, potom pridáme olej a mlieko.
 6. Keď deti skončia s meraním, vážením a sypaním, povysávame a umyjeme dlážku v kuchyni, lebo nie všetko skončilo v mise. Znova upravujeme recept podľa zostatkových ingrediencií.
 7. Kým staršie dieťa miesi cesto, spravíme si inventúru špajze, prečítame si knihu, vypijeme kávu a odbehneme dať prať.
 8. Znova zametáme a pretierame dlážku.
 9. Keď už všetky deti pištia, že sú hladné, preberieme štafetu a ideme cesto miesiť my.
 10. Zistíme, že cesto je beznádejne nevymiesiteľné, dieťa s ním niečo dorobilo. Posielame muža do obchodu po ďalšiu múku.
 11. Cesto nanovo vymiesime a celú dobu mužovi najskôr nenápadne naznačujeme a s pokročilou hodinou explicitne hovoríme, že na Vianoce si prajeme kuchynského robota.
 12. Spomenieme si, že sme zabudli dať predhriať rúru na 225 stupňov. Zapíname teda rúru.
 13. Kým čakáme, rozdelíme si cesto na malé časti a vyformujeme z nich mini pizze. Dovolíme deťom, aby si ozdobili tie svoje. Niektoré teda skončia iba s pizza sósom, iné iba s kukuricou, tie šťastnejšie obsahujú kombináciu oboch.
 14. Zo zvyšného cesta spravíme normálnu pizzu s normálnymi prílohami ako napríklad syr. Náš výber je obmedzený ponukou chladničky, ktorá po revízii špajze ostala ešte chudobnejšia.
 15. Keď sa konečne rúra rozohreje, vložíme do nej pizzu a cca 15 minút pečieme.

Pizza síce nie je veľmi chutná, ale po takom dlhom čakaní už je to všetkým jedno. Takto vybabrete aj s nejedákmi.

Dobrú chuť!

Použitá literatúra: Ahoj chute! – prvá kuchárska kniha pre deti -, IKEA