O Dobrom trhu a lekcii ekonomiky pre deti

Jednou z najvzácnejších životných lekcií, ktoré môžete svojim deťom dať, je naučiť ich hodnote peňazí. A detský Dobrý trh je na to skvelou príležitosťou.

Dnes sme to absolvovali a bol to jedinečný zážitok. Pôvodný zámer bol dať to iba s Dieťaťom č.1, ale nakoniec sa zabavila aj tá mladšia. Veľa sme sa pri tom naučili. Napríklad toto:

1. Location, location, location

Prišli sme dostatočne včas, tak sme mali možnosť vybrať si stôl. Aj keď stoly na každej strane boli ľahko dostupné, oproti tomu nášmu bola lavička, na ktorú svietilo slnko. V tej zime bola prirodzeným lákadlom pre všetkých, ktorí si chceli na chvíľu odpočinúť a vyhriať sa. Ich kroky a zraky tak nenápadne končili priamo pri nás.

Aj keď sme v rámci stánkov mali výhodnú lokáciu, viacerí kamoši mi hovorili, že nás nevedeli nájsť. Teda nielen nás priamo, ale celý detský trh. Bol na novom mieste a očividne zašitý tak, že bežný návštevník sa k nám nedostal. Nabudúce spolu s pozvánkou vyzdieľam aj mapu, aby ste nás lepšie našli.

2. Teplé prádlo

“Noci jsou chladné? To abych si vzal teplé prádlo,” hovorí Limonádový Joe a my dodávame, že nielen noci. Fučalo odušu a sedenie na mieste veľmi krv nerozprúdilo. Mali sme so sebou čaj v termoskách, deku pod zadok a teplé oblečenie, ale ku koncu už mi bolo naozaj zima. Ďeťom našťastie nie, tie som obliekla dobre.

Mentálna poznámka: Nabudúce si so sebou zober najteplejšiu bundu, aj keď je vonku 13 stupňov. Radšej sa vyzlečieš, ako mrznúť. A podsedák. Ten je lepší ako deka.

3. Drobnosti (sa) predávajú

Veľa návštevníkov detského trhu chce podporiť deti v ich snahe zarobiť peniažky, ale sami sú doma zavalení vecami. Hľadajú preto niečo drobné, prípadne spotrebný tovar. Okolo nás mali úspech koláčiky, lebo zahnali hlad, podporili dieťa a doma nepribudla ďalšia vec.

My sme okrem iného predali dosť kníh. Dôvodom boli pekné ilustrácie, obľúbené postavičky alebo rarita knihy. A samozrejme, neodolateľné čaro našich osobností.

Ručne robené drobnosti ako darček ku kúpe boli potom bonusom.

4. Čo vystavujete, to predávate

Mali sme so sebou knihy, plyšáky a mini hračky, ale vystavovali sme hlavne knihy. Tie sme mali pred sebou rozložené, kým hračky boli v jednej krabici a plyšáky v druhej. Keď ste prechádzali okolo nášho stánku, zrak vám teda padol primárne na knihy. Nečudo, že našim hlavným predajným artiklom sa stali tie. Ale aj plyšáky a hračky sme v krabiciach priebežne polohovali, aby pritiahli zraky okoloidúcich. Keď sme však predali tie najzaujímavejšie kúsky, ktoré “kričali” už z diaľky, krabice sa stali neviditeľnejšími. My sme s tým rátali.

Ak chcete predať hlavne hračky, rozložte si ich pred sebou. Ale na to potrebujete dostatok miesta. My sme mali 2m stôl a bol tak akurát.

5. Komunikatívnosť vás dostane ďalej

Od koho si radšej niečo kúpite? Od niekoho, kto je aktívne prítomný, komunikuje s okoloidúcimi a snaží sa poradiť podľa toho, čo hľadáte? Alebo od niekoho, kto sedí v stánku, ťuká do mobilu a občas zdvihne zrak? Verím tomu, že za naše predajné úspechy môže to, že sme sa s ľuďmi rozprávali. Nielen predajne, ale tak naozaj.

Týmto zdravím slečnu, ktorá má doma 9 potkanov a kúpila im vystreľovacie myšky a ešte sa potom vrátila a rozprávali sme sa o veršovankách. Pozdravujem aj jednu veľmi sympatickú známu osobnosť s 2 synmi, ktorí boli krásne hanbliví, ale ich výber bol statočný a zaujímavý. Okolo toho hovienkového vankúša chodili všetci, ale iba vy ste mali odvahu naozaj si ho aj kúpiť. Spolu so svetovými dejinami v kocke. A zdravím aj malého Timiho, ktorý mal obchodík hneď vedľa nás a zásoboval nás skvelými koláčikmi, ktoré sám napiekol. Ďakujeme vám všetkým a aj tým, ktorých som nespomenula. Bolo nám potešením.

6. Každý predaj je úspech

Z môjho pohľadu sme mali veľmi úspešný deň. Zarobili sme na náklady, Dieťa si kúpilo mydlo a ešte jej zostala celkom slušná suma. To je dobrá bilancia, nie? Napriek tomu s pokročilou hodinou Dieťa vešalo hlavu, že ešte nepredalo všetko. Museli sme si teda vysvetliť, že predať všetko nikdy nebolo úplne reálne a že treba upraviť svoje očakávania.

Neviem, čo by ste museli predávať, aby ste predali všetko. Alebo doniesť so sebou iba pár vecí, vtedy by to bolo reálne. Ale my sme mali so sebou vyše 50 položiek pre rôzne cieľovky, rôzne vekové kategórie, v rôznych štádiách dopytu a použitosti. Bol by zázrak, keby sa predalo všetko. A to je fakt, ktorý treba prijať. A radšej sa tešiť z každej ďalšej predanej veci, ako rátať tie, ktoré sa ešte nepredali. Vieš upraviť stratégiu? Ok, uprav ju. Je niečo, čo ešte môžeš urobiť, aby sa zvýšil predaj? Urob to. Ale nevešaj hlavu, ak predáš iba polovicu. Stále si v pluse nielen finančne, ale aj zážitkovo a skúsenostne.

7. Pamätajte na svoje ciele

Dieťa si chcelo zarobiť na výlet do Disneylandu. Je to drahá sranda, takže na ňu treba šetriť. Ona sa rozhodla, že prispeje tým, že predá veci, ktoré už nepotrebuje. Na výlet tým nezarobí, ale každé euro sa počíta.

Jej cieľ však mizol postupne s tým, ako sa rozhliadala okolo seba. V každom stánku mali niečo zaujímavé. Nakoniec hrozilo, že keby to bolo na nej, vrátime sa domov s viacerými vecami, než s koľkými sme odchádzali. A to bolo proti môjmu cieľu znížiť počet vecí v dome. Neustále som jej musela pripomínať, že sme tu kvôli Disneylandu. Nakoniec som jej dovolila kúpiť si jedno mydlo (naozaj krásne, ručne robené, len som nezachytila názov stánku). A obe sme domov odchádzali spokojné.

Dnes sme to museli zbaliť skôr, lebo sa zdvihol taký vietor, že odfukoval všetko zo stolov a strhával aj šiatre nad nami. Ale určite prídeme predávať aj nabudúce. Vyzbrojení skúsenosťami a poznatkami dnešného dňa. Vidíme sa na jeseň!


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *