Už dlhšie mám rozčítanú knihu Prečo spíme od Matthewa Walkera. Rozčítanú preto, lebo pri nej vždy zaspím. 😃 Vyčerpaná dvojmatka, čo vám budem hovoriť… O to lepšie mi padlo, keď sa mi dnes v medzi podcastami objavil jeho rozhovor s Hubermanom.
Dvaja doktori sa pútavo a polopatisticky rozprávajú o spánku. Podcast má 6 častí, ja som vhupla rovno do tretej. Náhoda? Nemyslím. Podľa mňa mi to podstrčil samotný vesmír, lebo zrovna táto časť pojednáva o mojich obľúbených šlofíkoch. Pomáhajú vôbec? Ak áno, aké dlhé majú byť?
Rovno to aplikujem na moju maličkosť. Spávať chodím medzi jedenástou a polnocou. Nieže by som to tak vyslovene chcela, ale keď do desiatej opakovane naháňam Dieťa č.1 do postele (lebo cikať, lebo piť, lebo sa bojí, lebo si zabudlo obľúbenú hračku, lebo ono ešte údajne nie je unavené, lebo znova piť, cikať a vôbec), potrebujem potom ešte nejakú tú hodinku na to, aby som sa prepla sama na seba. Niekedy si dám horúcu vaňu, inokedy píšem alebo si pozriem obľúbený seriál, ale nedokážem ísť spať hneď s Deťmi.
Keď je dobrá noc, prespím ju celú až do budíka o šiestej. Ale keď je zlá noc, musím niekoľkokrát vstávať k plačúcemu Dieťaťu č.2 a nie vždy viem hneď znova zaspať. To sa potom zo 6-7 hodín spánku rýchlo stanú 4, aj to nie v kuse. Pridajte si k tomu ranný tréning a pochopíte, prečo sa po ňom často odplazím rovno do postele, ak si taký luxus v ten deň zrovna môžem dovoliť.
Dnes som sa dozvedela, že nemusím mať výčitky z toho, že zabíjam drahocenný čas spánkom “navyše”. Väčšina ľudí zažíva medzi jednou a piatou výrazný pokles energie. Kto si nemôže dovoliť šlofíka, prebíja to kávou. To však nie je zrovna najšťastnejšie riešenie. Pokiaľ netrpíte insomniou, oveľa viac získate krátkym šlofíkom.
Doktor Walker a jeho tím skúmali efekt šlofíkov na kognitívne schopnosti a zistili, že po krátkom poobednom spánku sa vám nielen zvýši hladina energie, ale budete si vedieť lepšie zapamätať informácie, budete v priebehu dňa pokojnejší, zresetuje sa vám emocionálny kompas (menej hnevu a agresie, viac pozitivity), zlepší sa imunita, zníži riziko kardiovaskulárnych chorôb, zlepší sa vaša schopnosť sústrediť sa a čo je najlepšie, po šlofíku budete robiť lepšie rozhodnutia.
Z krátkeho poobedného spánku benefitujú všetci okrem chudákov trpiacich nespavosťou. Tým sa šlofíky neodporúčajú, lebo večer nebudú mať dostatočnú hladinu pre nich tak vzácneho adenozínu, aby sa im podarilo zaspať. Ale možno majú len málo detí. 😁 Nám ostatným stačí načasovať si šlofíka na nie príliš neskorú hodinu.
A ako dlho by sme si teda mali poobede schrupnúť? Nesmieme prešvihnúť 90 minút, ale na rýchle nakopnutie energie a motivácie je ideálnych 20 minút. Samozrejme, dĺžku šlofíka ovplyvňuje to, prečo ho vlastne potrebujete a chcete, aké máte ciele. Ale väčšine ľudí stačí práve tých 20 minút. Tie vás dostanú cez zvyšok dňa až do večera a nezobudíte sa po nich rozbití ako po fláme.
Takže sa nehanbite a ak môžete, pospite si. Vaše telo aj duša sa vám poďakujú.
Leave a Reply