O netradičnej výhode zoologických záhrad

Polemiku o tom, či sú zoologické záhrady dobré alebo zlé, si nechajme na inokedy. Akceptujme fakt, že existujú, majú edukatívny charakter, chránia a zachovávajú ohrozené druhy a môžu zachrániť konkrétne zvieratá, ktoré by inak boli “na odstrel”. My sme dnes v takej zoo boli a uvedomili sme si ešte jednu netradičnú výhodu.

Do parku alebo na detské ihriská asi s potomstvom po škole alebo škôlke chodíte, že? Ako to tam zvyčajne vyzerá? U nás takto. Kým prídeme do parku, kľučkujeme medzi autami. Neustále v strehu, lebo ľudia jazdia rýchlo a malé deti sú nepredvídateľné. A to ani nebývame v najfrekventovanejšej časti Mesta. Stačí, že chytíme vlnu ľudí vracajúcich sa z práce. Chodníky u nás takmer neexistujú.

Ak sme v zdraví prežili cestu do parku, neznamená to, že sa môžeme uvoľniť. Park je plný cyklistov, ktorí si cezeň krátia cestu domov a už sa nevedia dočkať, kedy tam budú. Ak sa tam aj nepremávajú ašpiranti na Sagana, lietajú tam na bicykloch a kolobežkách deti. Samozrejme, to sa od nich očakáva, ale rovnako treba rátať aj s tým, že ešte nevedia tak dobre predvídať a rovnako nevyvinutú schopnosť predvídať majú aj deti, ktoré im v poslednej chvíli vbehnú pod kolesá. Musíte byť neustále v strehu. Fight, flight, freeze. Z týchto troch možností vyberáte tak 20x za minútu. Strach, stres a panika vás sprevádzajú takmer na každom kroku.

Ale už ste sa niekedy ocitli v zoo cez týždeň v podvečer? Obzvlášť ak vonku zrovna nie je bikinovo-zmrzlinové počasie? Nikde nikto, akurát občas prejde okolo nejaké servisné vozidlo, ktorého vodič si však veľmi dobre uvedomuje, že je v pešej zóne, a o to väčší pozor si dáva. Stihnete deti zavolať k sebe do bezpečia s dostatočným predstihom.

Takúto bezstresovú prechádzku som už dávno nezažila. Okrem momentu, kedy sa Dieťa č.2 chcelo napchať do ohrady so žirafami, lebo sa jej veľmi páčili a túžilo sa k nim dostať bližšie, bol prakticky jediný stresor zvýšená hlasitosť nadšených výkrikov a potom protesty, keď bolo treba ísť domov.

Za ten pokoj si rada zaplatím. Prispejem tým na starostlivosť o zvieratká, deti sa vybehajú, niečo nové sa naučia a ja budem šedivieť o niečo pomalšie. Najbližšie kupujeme rovno permanentku.

A vy máte akú skúsenosť so zoologickými záhradami?


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *