O zdaniach, ktoré klamú

Dnes poobede sme boli s Dieťaťom č.2 na očkovaní. V čakárni u pediatričky nás bolo viac, bežný mix rodičov s deťmi. Prvorodička s malým bábätkom, ktorá sa patrične obliekla na jeden z mála výjazdov medzi ľudí. Školáčka a jej mama, ktorá si očividne odbehla priamo z kancelárie. Pohodlne oblečená mamička s puberťákom, ktorí sa spolu celý čas veľmi pekne rozprávali. Všetky ženy pekne namaľované. No a potom som tam bola ja, v tisícročnej vyblednutej obľúbenej mikine, legínach, okopaných, ale o to pohodlnejších teniskách a so šiltovkou na hlave. Nenamaľovaná a tuším už zase strapatá. Čistá socka. (Aspoň Dieťa bolo pekne oblečené. 😅)

Vtom vošla Hviezda. Starostlivo vyhrnutý límček na rifľovej bunde, biele tričko, rovnako starostlivo metrom vymerané zahnuté manžety na rifľových kulotkách a v ruke obrovská nákupná taška s nápisom Christian Dior. Samozrejme, slnečné okuliare nemohli chýbať. 

Kritickým pohľadom si zmerala všetkých prítomných, niektorých kritickejšie ako ostatných. Za sebou ťahala znudenú puberťáčku ako vystrihnutú z klipu Billie Eilish, ktorá sa hneď hodila na najbližšiu stoličku a vytiahla telefón. Inšpirovaná dvojicou puberťák-mama sa Hviezda snažila s Billie nadviazať rozhovor, tá ju však rýchlo schladila, nech ju neotravuje. Hviezda sa teda začala nervózne prechádzať po čakárni. Puberťáčka s nosom stále v telefóne ju pohotovo uzemnila slovami: “To nevieš chvíľu sedieť na zadku? Kam zas ideš?”

Hviezda sa tvárila, že ju nepočuje a išla oslňovať za roh. Nech si všetci všimnú, aká je chic a nahodená.

Vybavili sme sa, naložila som Dieťa do auta, zistili sme, že si zabudla hračku v čakárni, tak sme sa zase vylodili, išli po hračku, vrátili sa k autu a znova nalodili. Skrátka, chvíľu nám to trvalo. Akurát som išla naštartovať, keď vyšla Hviezda s Billie a zamierili smerom k nám. Zhodou okolností parkovali hneď vedľa nás. Keď Hviezda zbadala, že za volantom toho nového Sorenta sedím ja, padla jej sánka, sklopila zrak a napchala sa do svojej obitej škodovky.

Zdanie klame.

V tejto chvíli by som mohla skončiť a nechať vás so záverom, že nie každý, kto je oblečený ako bezďák, ním naozaj je. Napríklad zakladajúci členovia slovenskej startup komunity si určite spomenú na Jonatanusa a jeho tepláky. Alebo taký Keanu Reeves, ten tiež nechodí po ulici ako zo žurnálu. Ja chcem však povedať ešte niečo iné.

Mysleli ste si, že Hviezda je pekná p…anička už na pohľad, že? Taká tá typická arogantná ženská, ktorá sa pretŕča v balenciagach z Miletičky, dôležitá ako hovno na lopate? Na prvý pohľad asi áno. Ja som z nej však cítila ešte niečo iné. Tá snaha o pozornosť za každú cenu, čo ak to bol len jej spôsob, ako zakryť svoj strach? Strach z toho, že ju nikto nebude mať rád, že ju ani vlastná dcéra nerešpektuje? Čo ak je výzor jediná vec, ktorú dokáže kontrolovať a inak je celý jej život nahouby? Čo ak jej toto jediné dodáva aspoň trochu sebavedomia? Nepoznám ju, môžem len súdiť z toho, čo som videla a počula. Ale ak to tak aj nie je, kým sa to definitívne nepotvrdí, stále je to reálna možnosť. Schroedingerova mačka v kabele od Dioru.

Ako vravím, zdanie klame. Jedným alebo druhým smerom.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *