O náhodných zaujímavostiach

Prečo si Egypťania maľovali oči na čierno? Prečo nám rastú mliečne zuby? Na čo potrebovali v 19. storočí francúzske prostitútky sviečky? Aj vy máte radi rôzne zaujímavé fakty?

Vedeli ste, že výhody šlofíkov (naps) do hĺbky začali skúmať vedci z NASA? Potrebovali optimalizovať výkon astronautov, ktorých cirkadiánny rytmus bol rozhasený tým, že krúžili po obežnej dráhe a denne zažívali niekoľko západov a východov slnka. Zistili, že krátky spánok im zvýši pozornosť o takmer 20% a produktivitu (teda schopnosť vykonávať úlohy) o takmer 50%. To je brutálny nárast!

Toto potom aplikovali aj na zemi a vznikli z toho takzvané “power naps”. Ale prečo sa vlastne volajú power naps? Tak za tým je pekne bizarný dôvod. Pôvodne sa to totiž volalo profylaktický spánok a malo to znížiť nehodovosť pilotov pri pristávaní po dlhých letoch. (Fun fact, najlepšie je, keď si piloti pospia na začiatku letu, to ich potom udrží v pozore pri kritickom pristávaní.) Problém bol v tom, že keď to oznámili leteckej vrchnosti, tí ich vysmiali. “Prosím vás, naši piloti sú mega alfa samci, na preventívny spánok sa vám vykašlú!” Nuž milí vedci začali rozmýšľať, ako by ten spánok nazvali, aby ulahodil egám pilotov. A tak vznikol power nap.

Túto zaujímavosť mám síce z podcastu Huberman Lab s Dr. Mattom Walkerom, expertom na spánok, ale tie z úvodu a ešte viac nájdete v Kabinete kuriozít.

Nebojte sa, nenechám vás visieť a prezradím vám odpovede. Egypťania si maľovali oči na čierno jednak kvôli dekoračným účelom, ale mali slúžiť aj ako ochrana proti bakteriálnym infekciám.

Mliečne zuby sú pre nás veľmi dôležité, lebo pripravujú čeľusť na prerezanie trvalých zubov. Bez nich by to asi bolo riadne peklíčko.

No a francúzske prostitútky používali malé sviečky ako časomieru aktu. Sviečka horela 8-10 minút a keď zhasla, zákazník musel zaplatiť a vypadnúť. Sviečky boli malé, tenké a uložené v niečom, čo vyzeralo ako zápalková škatuľka. V nej bol otvor, do toho sa dala sviečka, zapálila sa a mohlo sa ísť na vec.

Príjemnú zábavu!


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *