O jedle a o výžive

Je skoro ráno, ale budím sa ešte pred každodenným otravným pípaním. Výborne, budem mať trochu času aspoň si rozmyslieť, čo si oblečiem. Veci na tréning som si nachystala už včera, to je hneď o starosť menej. Vyskočím z postele a… podlomia sa mi nohy. Som vyklepaná ako feťák pri absťáku. Že ja som zas včera zabudla poriadne jesť?

Mám taký debilný zvyk, od ktorého sa pracne odúčam. Počas týždňa jem pomerne málo, lebo nestíham a vlastne ani nemám veľmi chuť. Nie je to na mne vidno preto, že počas víkendu som lenivá variť a jedlo si buď objednáme, alebo sa ideme najesť do reštiky. V praxi to potom vyzerá nejako takto:

Obrázok požičaný od Rolanda Deschaina z fb skupiny Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými tabulkami

Mala by som denne zjesť aspoň 1650 kcal, v období intenzívnych tréningov 1800 kcal. Priznávam, že cez týždeň mi dá zabrať aj tých 1650. Ale ako vidíte na obrázku, tých 1800 kcal cez víkend reštauračnej stravy nie je až také ťažké nahnať. Jedna pizza, jeden mekáč, nejaká tá prechádzka na zmrzlinu a bum, z deficitu je zrazu surplus, ani neviete ako. Dávam si teda teraz oveľa väčší pozor na stravu.

Ale nie je strava ako strava. Jasné, že viete schudnúť aj tým, že jete iba fast food, ak viete, ktorý a koľko si môžete dovoliť. Ale poďakuje sa vám za to vaše telo? Asi veľmi nie. Skončíte tlstí, ale podvýživení. Lebo strava a výživa sú dve rôzne veci. Výživa vás má v y ž i v o v a ť, nie iba nakŕmiť. Preto si treba dať pozor nielen na stravu, ale aj na výživu.

Dobrá správa je, že ak budete mať počas dňa dostatočný prísun bielkovín, na vysokokalorické sprostosti už nebudete mať ani chuť. Minule som tak stála v obchode, pozerajúc na regál s pelendrekmi a gumovými medvedíkmi. Môj kryptonit. Mala som pred pretekmi a potrebovala som jesť sacharidovejšie, tak mi napadla hriešna myšlienka, že kedy inokedy mám väčší narok na gumáky ako teraz? Doprajem si, veď si to zaslúžim! Tak som tam stála, pozerala, čo by som si tak vybrala a nakoniec som si uvedomila, že na to vlastne už vôbec nemám chuť. Dala som si radšej tuniakové poké.

Za dva dni mám ďalšie preteky. Zase čas dbať na sacharidy. Nevravím, že už si nikdy nedám hadíky alebo gumové pelendreky, ale v tejto chvíli mám pred očami skôr pečené zemiaky s maslom a so soľou, nejaké dobré talianske cestoviny alebo moje obľúbené poké bowly. A vy si dáte čo?

Dobrú chuť!


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *