Cieľom vzdelávania detí v ranom veku by mala byť aktivácia ich vlastnej túžby učiť sa nové veci, povedala Mária Montessori už pred 100 rokmi a stále je to aktuálne. Paradoxne, toľko rokov prešlo a u nás sa jej teórie začali aplikovať až nedávno. Aj to musíte deti dať do súkromných alternatívnych škôl za veľké peniaze. Štátne školy stále učia podľa princípov Márie Terézie z 18. Storočia. Zmeny sa dejú len veľmi pomaly.
Naše Deti teda obe navštevujú škôlku a školu v monte štýle. Rozdiel je očividný. Dieťa č.1, ktoré by v štandardnej škole neobsedelo a nevydržalo sa sústrediť celé vyučovanie, mi doma nadšene ukazuje, čo všetko sa naučilo. Dieťa č.2 sa zas učí praktickému životu. Upratuje si po sebe, pomáha s vykladaním umývačky a chystaním stola, triedi prádlo, ukladá poskladané veci do skríň. A ja som škôlke neskutočne vďačná za to, že ju učia napríklad krájať. Doma by som na to nervy asi nemala.
Obe chodia do jednej budovy, len na iné poschodie. Pri adaptácii mladšej mohla staršia dcérka prísť a pomôcť jej. Pani učiteľky a sprievodkyne sú veľmi chápavé. Aj nám rodičom pomáhajú pochopiť, čím si deti aktuálne prechádzajú a že zvládnu oveľa viac, ako si myslíme.
Aj preto organizujú rôzne prednášky na tému montessori výchovy. Včera som zrovna jednu takú absolvovala a domov som sa vrátila zas s čerstvým pohľadom (a silami) na rodičovstvo. Čo som sa teda dozvedela?
Vo veku 0-6 rokov sú deti zamerané na pohyb, poriadok a reč. Ich mozgy sú ako špongie, sledujú svet okolo seba a nasávajú. Vtedy čo rodič alebo iná autorita povie, to platí. Môžu vzdorovať, ale nepochybujú. Práve vtedy je dôležité nastolenie pravidiel. Verte mi, nezanedbajte to, lebo sa vám to neskôr vypomstí.
Vo veku 6-12 rokov prichádza presne to obdobie, kedy sa vám vypomstí, že ste si predtým nepripravili prostredie. Prichádza obdobie uvažujúcej mysle. Deti si nastavujú vlastný morálny kompas a kultúru, rozvíja sa abstrakcia a predstavivosť. Vaše slovo už nie je zákonom, dieťa začne vyjednávať a konfrontovať vaše rozhodnutia. Dieťa môže pôsobiť ako žalobaba, lebo dodržiavanie pravidiel je preň dôležité. V tomto období treba dieťaťu všetko ukázať, lebo neskôr už nebude ochotné. Kozmická výchova sa to volá.
V 12-18 rokoch už bude mať iné priority. Zase príde veľká transformácia, už nie až tak dieťa si buduje sociálne a ekonomické cítenie, prioritou začína byť nezávislosť. V súvislosti s týmito cieľmi majú niektoré monte školy vlastné farmy a podobné malopodnikateľské aktivity. Tínedžeri si tak môžu naživo vyskúšať, ako funguje ekonomika, zarobiť nejaké peniaze a podporiť tým svoju nezávislosť. Myslím, že toto je úplne skvelá, priam kľúčová aktivita pre mladých ľudí. Dúfam, že aj táto naša škola im niečo podobné umožní. Nemusí to byť zrovna farma, môžu predávať mydlá alebo vlastné umelecké výrobky. Ale mali by mať možnosť vyskúšať si to, kým o nič nejde. Kým na tom nestojí ich živobytie.
V 18-24 rokoch tak budú pripravené na život vo vlastnej réžii. Našou úlohou je ich iba nasmerovať. Duchovnú stabilitu a profesijné a osobné poslanie si už nájdu samé. Rozmýšľam, že keby takáto výchova bola štandardom, či by naša spoločnosť nemala menej mentálnych problémov. Ja napríklad dodnes nemám stabilitu a poslaním si tiež nie som istá, čo mojej psychike veľmi neprospieva. A nie som jediná.
Našťastie, naše Deti majú ešte dosť času vyprofilovať sa. Našou úlohou je im v tom pomôcť. Aj preto vám tu dnes píšem, o čom bola včerajšia prednáška. Možno si tu aj vy nájdete nejaké svoje aha momenty.
Ja si odnášam toto:
- Nechaj oboch trpaslíkov viac pracovať a podieľať sa na chode domácnosti. Je to pre ne dôležité, aj keď každé z detí si tým napĺňa trochu iné potreby.
- Pri všetkom sa pýtaj, akú potrebu si dieťa v danej chvíli napĺňa.
- Vnes do bežného života viac mágie. Tajomno, záhady, šifry, vlastné písmo… Momentálne je to dôležité hlavne pre Dieťa č.1, ale aj to druhé za chvíľu príde do veku, kedy to bude potrebovať. Aspoň na to budem pripravená.
May the odds ever be in your favor.
Pridaj komentár