O prioritách v živote

Chceš schudnúť? Zrovnaj si priority. Správne cvič, zdravo jedz a dostatočne veľa spi. Chceš mať doma poriadok? Uprac, kým si sadneš a vyložíš si nohy po dlhom dni. Chceš vedieť cudzí jazyk? Vstaň ráno o hodinu skôr a rozžhav Duolingo. Všetko je to o tvojich prioritách.

Problém nastáva vo chvíli, keď je tých priorít nejak veľa, prípadne sú navzájom v konflikte. A nielen tvoje, máš predsa aj Deti a ich zdravie je tiež tvojou prioritou. Niekedy väčšou než tvoje vlastné priority. Napríklad raňajky? A čo tak nič, proteínka, prípadne bageta z benzínky, kým tankuješ po ceste do práce? Ráno predsa musíš vychystať decká do školy a kým raňajkujú, spraviť im desiatu, lebo samé ešte nevedia. Samozrejme, desiata musí byť zdravá a vyvážená, ideálne urobená kompletne od základov. Máš šťastie, ak pri tom stihneš do seba kopnúť aspoň kávu. Tik tak, tvojou prioritou je doviezť Deti do školy včas. A tak to ide celý deň.

Dnes sme mali rodičko Dieťaťa č.1. Prioritou je pravidelne čítať a písať doma, lebo zatiaľ to ide pomaly. Takisto má stále problém s jedlom. Je teda prioritou, aby si aspoň raz do týždňa začala pripravovať obed do školy, keďže ten, za ktorý platíme, nezje. Nech pochopí, koľko je za tým práce. Vymyslieť, nakúpiť, uvariť, zabaliť.

Okrem toho má zlé držanie tela. To nie je žiadna novinka, bojujeme s tým už dlho. Prioritou je, aby každý deň cvičila stred tela. Samozrejme, že to odmieta. Takže prioritou pred prioritným cvičením je vymyslieť triky alebo spôsob, ako ju k tomu donútiť každý deň.

A keď už sme pri tom, aj zrak sa jej nejak zhoršil. Prioritou je dať ho vyšetriť, aby sa zistilo, či potrebuje okuliare. My už sme síce pred pár týždňami u očnej boli, ale nedalo sa jej rozkvapkať oči, aby doktorka videla, či tie okuliare naozaj nepotrebuje. Takže teraz musíme popri ostatných prioritných veciach prioritne a preventívne kvapkať umelé slzy, aby si Dieťa zvyklo na kvapky a nechala si u doktorky kvapnúť tie, ktoré prioritne potrebuje.

A to sú len priority týkajúce sa Dieťaťa č.1. Ešte mám druhé Dieťa. A seba. A Muža.

Problém s priveľa prioritami je ten, že ak je všetko priorita, nie je priorita nič. Rovnako ako ASAP maily v práci. A sme zase tam, kde sme boli predtým.

Týmto zdravím všetky zahltené spolumatky.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *