O ihriskovej etikete

Videli ste také tie parodické videá, kde sa dvaja akože dizajnéri detských ihrísk rozprávajú, čo kam dajú? “Čo keby sme tam dali plechovú šmykľavku a ani kúsok tieňa? V lete to bude perfektne rozpálené, pripečieme deťom zadky.” “To je super nápad! A čo ak dáme preliezky s plošinkou bez zábradlia tak, aby na to rodičia nedočiahli a tŕpli každú sekundu pobytu na ihrisku, že im odtiaľ dieťa spadne?” “Excelentné! A dajme tam iba jednu hojdačku, deti sa zabavia bitkou o ňu!”

Detské ihriská v praxi

Tak podobní experti dizajnujú aj reálne ihriská. V mojom rodnom meste je síce veľký park s tréningovou zónou, oploteným oddelením pre najmenšie deti a kus ďalej aj ihrisko pre väčšie deti, ale keď máte jedno väčšie a jedno menšie dieťa, máte problém. Na malom ihrisku sa väčšie dieťa nudí, na väčšom ihrisku menšie dieťa nedočiahne a vy si urvete chrbát (a hlavne nervy) neustálym vykladaním ho na preliezku. Nehovoriac o tom, že tieto dve ihriská sú od seba dosť vzdialené a vy beháte ako blbci hore-dole zakaždým, keď sa deti rozhodnú zmeniť polohu.

Situáciu zachraňujú iba hojdačky. Sú tam dve miesta, kde sa dá hojdať. Jedno má 2 hojdačky pre väčšie deti, z toho jedna je krivá a druhá večne obsadená puberťákmi. Druhé miesto má 2 hojdačky pre malé deti a jednu pre väčšie. A práve toto miesto je vaša záchrana pri vyššie spomenutej situácii. Aj dnes to tak bolo. Alebo lepšie povedané, malo byť.

Trpezlivosť nie vždy ruže prináša

Mini hojdačky boli voľné, ale na tej veľkáčskejšej sa hojdalo dieťa, ktoré by sa viac hodilo na malú hojdačku. V kuse z toho padalo, ale matka ju tam vytrvalo rvala ďalej. Trpezlivo sme čakali a z mini ihriska sledovali, kedy sa hojdačka uvoľní. Vtedy sa Dieťa č.2 rozhodlo, že sa chce aj ono hojdať. Vyrazila smerom k hojdačkám a my za ňou. Ako sme ju tak hojdali na tej mini hojdačke, Dieťa č.1 stále trpezlivo čakalo na tú väčšiu. Dokonca nadviazalo konverzáciu s matkou padajúceho dieťaťa, vysvetlilo jej, že na tú druhú veľkáčsku hojdačku nemôže ísť, lebo je krivá a navyše je tam pavučina. Poctivo pri tom čakala ďalej.

Ďieťa č.2 zatiaľ stihlo vystriedať hojdanie na oboch mini hojdačkách a aj kolotoč. Nastal čas ísť domov a Dieťa č.1 sa stále na hojdačku nedostalo. Dieťa padavka už bolo statočne otlčené a zachraňovala ju len cyklistická prilba na hlave. Vyzeralo to, že to konečne vzdáva a hojdačku opúšťa. Ale nie, matka roka ju tam zas naložila.

Keď pohár trpezlivosti pretečie

Už som to nevydržala a zasiahla som s tým, že som matku poprosila, že nech ju už konečne na tú hojdačku pustia, veď sú tam už strašne dlho a my už odchádzame, na tú chvíľku by hojdačku mohli uvoľniť. Baba sa do mňa pustila, že vraj som dostatočne slušne nepoprosila, že oni sú tam “iba” 10 minút a v podstate, že si máme trhnúť nohou. Že ju moje Dieťa prosilo už predtým, to sa nerátalo. Do toho sa kdesi zozadu prirútil jej muž, ktorý sa mi začal vyhrážať, že sa nám ešte môže stať, že sa Dieťa č.1 nepohojdá vôbec.

Čo vám budem hovoriť, tí dvaja sa našli. Párik sebeckých idiotov. Dieťa č.1 som zobrala a išli sme domov. Ale celú cestu som rozmýšľala, že či to mne šibe a bola som za Karen, alebo čím to je, že sme takúto situáciu ešte nezažili.

Prečo funguje ihrisková etiketa

Nezažili sme ju preto, lebo na všetkých ihriskách platí nepísaná hojdačková etiketa. Hojdačky sú nedostatkový tovar a všetci to vedia, tak sa striedajú. Nie vždy z dobrej vôle a hĺbky láskyplného srdca, ale striedajú sa. Hojdajúce matky nechcú byť za tupelá, ktoré nevedia svoje deti naučiť podeliť sa (a riskovať, že nabudúce ich potomstvo na hojdačku nikto nepustí, lebo deti si krivdy pamätajú). Čakajúce matky zatiaľ svojim ratolestiam udeľujú lekciu trpezlivosti. Pár minút sa pohojdáš, potom sa vymeníte. A tak zas dokola. Rinse and repeat. Win-win.

Jasné, že dieťa z hojdačky nestrhnete v momente, keď sa priblíži nejaké iné dieťa a prejaví záujem o rovnakú aktivitu. A určite to neurobíte vtedy, ak ste sa k tej hojdačke práve dostali a konečne sa začali hojdať. To by nebola dobrá rodičovská lekcia. Vysvetlíte, že teraz sa chvíľu pohojdáte a potom pustíte druhé dieťa, lebo hojdačky sú tu pre všetkých a treba sa deliť. A že potom sa zas vymeníte.

Svetový mier je nastolený a všetci sú spokojní. Hulvátstvo na detské ihrisko nepatrí.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *