O hudbe, ktorá vás nakopne

Skvelá speváčka Aretha Franklin raz povedala, že hudba robí veľa vecí pre veľa ľudí. Okrem iného vás dokáže prenášať. Aj roky dozadu, do čias, keď sa vo vašom živote udialo niečo dôležité. Hudba pozdvihuje, povzbudzuje a posilňuje. A mala pravdu.

Napríklad dodnes sa mi starý Bon Jovi spája so Sherlockom Holmesom. Milovala som čítať sherlockovky a čítala som ich stále dokola, ale najzapamätateľnejší bol ten čas, kedy som pri čítaní počúvala kazetu (áno, som stará) požičanú od sesternice. Takže dnes, keď sa opäť raz za čas ponorím do dobrodružstiev Sherlocka Holmesa, kdesi vzadu v hlave mi hrá Keep the Faith. A platí to aj naopak. Počujem Bed of Roses a cítim, ako sa vo mne prebúdza detektívny duch.

Hudbu teda celý život využívam ako pamäťovú barličku. A napumpovák. Pred pár rokmi som vo fitku behala výlučne na System of a Down a keď už som ho mala dosť, vymenila som ho za Lindsey Stirling. Niekedy mám playlisty vytvorené k špecifickým typom pohybu, niekedy dokonca ku konkrétnej udalosti.

Aj moja príprava na tryatlon mala svoj playlist (aj keď na samotných pretekoch hudba nebola povolená) a ak dovolíte, rada by som sa s vami oň podelila. Možno aj vás nakopne k prekonávaniu svojich limitov.

1. The Greatest Showman – A Million Dream

Mám rada ten film. A hudba z neho ma zachraňovala v rôznych situáciách. V mojom tryatlonovom playliste sa preto objaví hneď niekoľkokrát. Ale začínam pomaličky, s miliónmi snov. Predstavujem si, aký to je pocit prekonať sa a dokončiť preteky. Predstavujem si, ako dobieham do cieľa, prežívam tú eufóriu. Toto predsa chcem zažiť aspoň raz! Obliekam sa a idem na tréning.

2. The Greatest Showman – The Other Side

Ak vizualizácia snov nepomohla, nechám sa ešte chvíľu presviedčať šarmantným Hughom Jackmanom. Nechcem predsa žiť stále po starom, v rutine, bez dobrodružstva?

Don’t you wanna get away from the same old part you gotta play

‘Cause I got what you need, so come with me and take the ride

It’ll take you to the other side

‘Cause you can do like you do

Or you can do like me

Stay in the cage, or you’ll finally take the key

Oh, damn, suddenly you’re free to fly

It’ll take you to the other side!

3. The Greatest Show

A šou môže začať. Som pripravená. V tejto chvíli aj rozohriata. Môžem začať seriózne šliapať do pedálov alebo sa rozbehnúť.

4. Livingston – Shadow

Napriek tomu, že som sa snažila rozbehnúť to postupne, pravdepodobne som v tom nadšení predbehla samú seba. Na upokojenie a vyrovnanie rytmu mám teda Shadow. Je to zaujímavá pesnička o boji človeka so svojím vlastným tieňom, boji medzi minulosťou a budúcnosťou. Bolia ma svaly alebo mám cementové nohy? A čo to teraz vzdám, pôjdem domov a o pár rokov ma zas bude bolieť aj vstať z postele? Nič také, ja sa vidím niekde inde. Makám ďalej.

5. Imagine Dragons – Friction

Mám rada Imagine Dragons. Tento song sa mi objavil v nejakom náhodnom playliste a hneď ma zaujal. Má dobré bpm, takže si v tryatlonovom playliste našiel svoje miesto.

6. GO_A – SHUM (Eurovision 2021)

Opäť dobré bpm. Muž mi to pustil, keď sme sa rozprávali o Eurovízii a ten klip ma chytil za srdce, je tak správne šiši. A veľmi dobre sa pri tom trénuje.

7. LÓNIS, Daphne Willis – Good to Go

Zase niečo z úplne iného súdka. Občas to používam na začiatku tréningu, keď sa teším a cítim sa pripravená.

8. Icona Pop – Clap Snap

Parádne absurdná pesnička. Tiež to mám z nejakého náhodného playlistu, ale upútala hneď na prvé počutie.

9. One Republic – Run

Bežecká pesnička. Run, run, run.

10. SPINALL – Power

I said RUN! Klasická Sinnerman melódia s extra beatmi ma núti bežať.

11. Wish – Knowing What I Know Now

Ako dobre, že ma Dieťa č. 1 prinútilo pozerať s ňou animák Wish, toto je super song!

12. The Greatest Showman – This is Me (Reimagined Remix)

Moja cieľová pesnička. Predstavujem si, ako “doudieraná po boji” prechádzam cieľovou rovinkou. No a čo, že nevyzerám ako atlét. Dala som to, som tu a som fucking amazing!

Je pravda, že mi napadá ešte veľa pesničiek, ktoré by som tu mohla pridať. Ale v rámci prípravy som točila dookola týchto pár, prípadne som to striedala som s počúvaním podcastov. Možno je to úplne mimo vášho vkusu, ale hádam ste si tu našli niečo, čo vás chytilo za srdce.

Hodila som vám to pre istotu do spotify playlistu, aby sa vám to lepšie počúvalo. Ak máte nejaké obľúbené pesničky, ktoré by sa vám tam hodili, pokojne ich pridajte. Pozvánka na kolaboráciu expiruje za 7 dní.

BONUS:

This is Me je skrátka taká dobrá pesnička, že vám tu dám ešte originál z filmu. Páči sa.


Comments

2 responses to “O hudbe, ktorá vás nakopne”

  1. Presne túto tému sme preberali s kamoškou mamičkou včera v aute cestou do lesa s deťmi. Ako hudba dokáže teleportovat časom a priestorom a viaže spomienky lepšie než čokoľvek iné….

    1. Aká telepatia! 😉 Je super využívať na to hudbu cielene, naozaj odporúčam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *