O zlých snoch a nočných morách

Zamýšľali ste sa niekedy aktívne nad tým, aký rozdiel je medzi zlým snom a nočnou morou? Ja som doteraz túto potrebu nemala. Teda, až do dnešného dňa.

Uprostred noci sa mi sníval taký hnusný sen, že som sa radšej rozhodla zobudiť sa. A nielen zobudiť sa, ale vstať a úplne sa prebrať, aby som som sa ani náhodou po zaspatí nevrátila nazad. Občas to robievam, ale nikdy predtým mi nenapadlo klasifikovať to ako nočnú moru. Ale keď som rozmýšľala nad tým, čo sa mi dnes snívalo, automaticky mi napadlo, že to bola nočná mora.

Za denného svetla by som sa na jej absurdnosti hádam aj zasmiala, ale uprostred tmavej daždivej noci mi nebolo všetko jedno. Čo teda bolo tým zlomovým zážitkom, ktorý zmenil moje vnímanie zlých snov a nočných môr?

Je zima, všade naokolo sneh. Som v nejakej bližšie neidentifikovateľnej horskej dedinke a utekám. Skrývam sa. Ako sa ukazuje, pred vlastným manželom. Jeho terapeutka mu povedala, že každý, kto jedol šošovicu, má AIDS. (Alebo to bol syfilis? Už si nepamätám.) V každom prípade, treba ho zabiť. Očividne som patrila ku konzumentom šošovice a môj manžel sa podujal vykonať moju popravu osobne. A tak utekám. Bolo by to jednoduché, keby som nemala malé deti. Kvôli nim som sa vrátila do nášho domu. Aby som sa s nimi rozlúčila. Uistila sa, že budú v poriadku. V tej chvíli sa domov vrátil aj manžel. Márne sa schovávam, deti mu už od dverí nadšene hovoria, že mamina je tu a ukazujú na moju skrýšu. Môj muž ku mne príde, držiac v rukách kuchynský nôž na paradajky s vlnkovým ostrím, pripravený začať pižlikať ako s tupou pílkou. Moja hrôza už nepramení z toho, že zomriem, ale že zomriem takým blbým spôsobom. Prosím ho, aby aspoň zobral poriadny nož a ukončil to rýchlo, ale nie, on je pevne rozhodnutý použiť zbraň svojho výberu. Za chrbtom mu stojí nejaká cudzia ženská a povzbudzuje ho. Nahováram ho, nech odíde s ňou a mňa nechá na pokoji, že už sa v živote nemusíme stretnúť. Do miestnosti vchádza jeho terapeutka a zavesí sa mu na rameno. Konfrontujem ju s tým, že akú blbosť mu to nahovorila a posielam ich všetkých troch do pekla, nech tam spolu žijú šťastne až do smrti. Kupodivu, zaberá to. Muž odstúpi, na každom ramene jedna žena. Vyzerá to, že som zachránená…

V tej chvíli sa radšej budím, aby si to náhodou nerozmyslel a ja nemusela znova vymýšľať, ako sa zachrániť. 

Ako to píšem, uvedomujem si, prečo zrovna tento sen je nočnou morou, nielen zlým snom.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *