O potrebe komunity

V ostatnej dobe som mala chtiac-nechtiac šancu nahliadnuť do viacerých druhov komunít. Do rôznych druhov športových komunít a klubov, ale aj do tých, ktoré sa týkajú zdravia. Toho fyzického aj mentálneho. Jedno mali všetci spoločné. Vďaka komunite sa im darilo zvládať ťažkosti a prekážky oveľa ľahšie.

No shit, Sherlock, vravíte si. Áno, je to ako z denníčka Kapitána Očividného, ale pozrite sa okolo seba, ako ľudia často žijú. Do roboty, domov, najesť sa, pred telku a spať. Vzťahy v práci sú pre istotu len také povrchné a naoko, lebo čo keby sme náhodou zo seba odhalili trochu viac a niekto by to zneužil, vyhodili by nás, alebo by nás vysmiali. Odmietli. A tak sa uzatvárame do seba, varíme sa v dusne vlastných myšlienok a čím dlhšie tam sme, tým je svet černejší a my zacyklenejší.

Spomenula som si pri tej príležitosti na Malú knihu lykke od Meika Wikinga, šéfa dánskeho Inštitútu pre výskum šťastia. V podstate, byť šťastný je jednoduché. Tráv menej času na telefóne alebo online, viac s ľuďmi okolo teba. Nepracuj do zodrania, dbaj aj na voľný čas. Pomáhaj iným ľuďom a budeš sa cítiť lepšie. Nie je toto vlastne “nájdi si svoju komunitu”, len v bledomodrom? Tráv čas s ľuďmi, s ktorými máš spoločné záujmy (alebo aspoň jeden), buduj s nimi vzťahy aj vo voľnom čase a užívajte si to, a následne svoje skúsenosti predávajte tým, ktorí zatiaľ stoja iba na začiatku. A všetci budete šťastnejší.

Dnes som mala po plávaní zaujímavú konverzáciu s babou z vedľajšej dráhy. Tiež sa chystá na triatlon a namotala na to aj ľudí okolo seba, takže idú rovno štafetu na olympijskú vzdialenosť. Jednoducho vytvorila okolo seba skupinu ľudí s rovnakým cieľom a navzájom sa povzbudzujú, trénujú a vymieňajú skúsenosti. Vraj by sa jej veľmi zišla moja kniha o tom, ako sa pripraviť na triatlon a nezomrieť pri tom. Škoda, že ešte nie je dopísaná.

Ale čo keby sme aj my jednu takú komunitu vytvorili? Chce sa niekto pridať na plávanie, bicykel alebo beh? Alebo sa len tak stretnúť, pokecať, vyzdieľať tipy a triky? Chystáte sa na nejaké preteky a boli by ste radi, keby vám z hľadiska niekto fandil? Nechajte mi tu komentár a niečo spolu vymyslíme.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *