O kreatívnom bloku

Tristopäťdesiatyôsmykrát začínam písať tento odstavec. Zakaždým bol o niečom inom. Myšlienky mi skáču, chcem povedať všetko a nič. Vyťahujem šuflíkové témy, ale ani jedna mi necinká do nosa. Dnes nie, ešte neprišiel tvoj čas.

Preháňam, nie je to úplne tak. Je síce pravda, že mi skáču myšlienky, ale viem, čo chcem povedať. V skratke to, že kreatívny blok neexistuje. Respektíve to, že pri troche snahy ho dokážeme odstrániť lusknutím prstov.

Včera som písala o obľúbených seriáloch, ktoré pozerám stále dokola. Zóna pohodlia, ktorá neprináša nič nové, len hojdá na vlnách známeho. Blbosť. Teda tá časť, že neprináša nič nové. Ak tomu dáte šancu, aj obkukaný seriál vám môže poskytnúť nový pohľad na váš aktuálny problém. Pretože ako sa meníte vy, mení sa aj vaša optika. Len sa treba na to pozerať trochu vedome.

Zoberme si taký seriál Priatelia. V časoch jeho najväčšieho boomu a mojej jarej puberty sme s kamoškami hrali takú hru. Keby si si mala vybrať medzi Joeym, Chandlerom a Rossom, koho by si si vybrala? Ja Rossa. Bol podľa mňa najkrajší. Keby sme tú istú hru hrali dnes, asi by som si vybrala Chandlera. Jeho postava prešla najväčším vývinom, nakoniec z neho bol oddaný manžel a kamoš. Dalo sa na neho spoľahnúť. Mal svoje muchy, ale nerozhodil ho obyčajný sendvič. Seriál je stále ten istý, ale moje vnímanie sa zmenilo.

A tak isto sa mení naše vnímanie, keď ideme von. Von z hlavy, von z bytu, von z mesta. Žite chvíľu v zahraničí a svoju domovinu a súkmeňovcov budete vidieť v úplne inom svetle. Zasekli ste sa v nejakom pracovnom probléme a neviete, čo ďalej? Najlepšie nápady prichádzajú v sprche. To som si nevymyslela, to dokazujú rôzne štúdie.

Ak necháte svoju myseľ len tak bezcieľne blúdiť a nesústredíte sa na svoj problém, má šancu vytvárať kreatívnejšie spojenia medzi kúskami informácií, ktoré už v sebe nesiete. Pridajte k tomu upokojujúci efekt tečúcej vody a niečo z toho určite vylezie.

Cink!


Comments

6 responses to “O kreatívnom bloku”

 1. …a si mi zodpovedala, že ktorý seriál si to pozerala. Ale súhlasím – prednedávnom som si dala re-read Harryho Pottera, po slovensky od jednotky až po Relikvie a ty môj tiket! Taký rozdiel vo vnímaní jednotlivých dielov, postáv…

  1. Evita Klimo Avatar
   Evita Klimo

   Na to sa tiež chystám, ale až s potomstvom. Navyše s hanbou priznávam, že nám v knižnici chýba kompletná zbierka, mám len pár kníh. Ale to vyriešime preukazom do knižnice.

   1. Kde je hanba? Aj ja si ich zháňam lebo nemám kompletnú sériu. Tie knihy čo mám na SVK sú nás troch tak tie sa nerátajú. A s banom na nákup nových kníh tento rok je to tak, že ďakujem hviezdam za skrinky s knihami na výmenu (mám odtiaľ dva hardbacky Potterov). Už mám takto zopár úlovkov doplnených vymenou za knihy čo som zrovna nemusela.

    1. Evita Klimo Avatar
     Evita Klimo

     Tebe sa podarilo z knihoboxu uloviť HP? Wow, to je aký úlovok!

     Ja som si chcela kúpiť celú sadu s nejakou limitkou obalu (milujem, keď má kniha krásny obal), ale sme doma zahltení toľkými vecami, že nechcem domov nosiť ďalšie, kým ich nevyhnutne nepotrebujem. Hanba je skôr v tom, že taká extrémne geekovská rodina nemá kompletku. Zato Hobitov a Pánov prsteňov máme niekoľko verzií 😀

     1. Peknú sadu s pekným obalom, limitovanú edíciu alebo dačo chcem aj ja. To ale počká. Okrem iného je bezpečnejšie ju nemať pri batolati, ktoré ľúbi stverat po polickach. Okrem toho mi už natrhol nejakú tú stránku. A taktiež mám aktuálne rok bez kupovania kníh tak som limitovaná.

      LOTR a Silmarillion mám krásne edície a takú istú plánujem pre seba kúpiť môjmu chlapovibpod stromček alebo k narodeninám…o rok samozrejme.

     2. Evita Klimo Avatar
      Evita Klimo

      Múdro. Ja si tiež tak hovorím, že radšej nech ich nestihnú zničiť alebo pokresliť. Kúpime, keď si ich budú vedieť vážiť aj ony

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *