O mestskom a dedinskom hmyze

“Fuj, to je ale hovado, zabi to!”, kričí žena, keď vidí do obývačky vletieť samca komára. “Kde máme ten repelent? Vieš čo, strč pre istotu do zásuvky aj tú blbosť na odpudzovanie hmyzu, nech nám to tu nelieta!”

Je vám táto situácia povedomá? Aj vy chytáte tik v oku, keď sedíte vonku na terase pri drinčíku a zbadáte okololetiacu osu? Len nech si vás tá sviňa agresívna nevšimne, lebo okamžite utečiete, pokojne aj bez zaplatenia, veď pásikavý Ragnarok sa blíži!

A čo taký pavúk na stene? Beriete ho rovno papučou, alebo mu doprajete pomalú smrť udusením v prachu vysávača? Čo ak to náhodou prežije a znova vylezie von?

Ale zároveň ste to vy, ktorí si užívate dovolenku niekde na chate v lone prírody, obklopení neustálym bzučaním, cvrlikaním a pískaním a tešíte sa z toho, aké ľubozvučné a romantické to tam je?

Jééj, mravček, tu máš kúsok melónika, zober so sebou do mraveniska aj kamarátom. Aha, akú nádhernú sieť si uplietol pavúk! Pozor na tú včielku, nech jej neublížiš, bez nej by ľudstvo vyhynulo! Osa? No a čo, však odletí, stačí ju neprovokovať.

Hmyzí paradox.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *